Yeni Nesil Tehlike Akıllı Telefonlar

İnsanlıkla yaşıttır tehlikeler, Adem ve Havva ile birlikte başladı nefis mücadelesi. Habil ile Kabil’in mücadelesi de iyi ile kötü mücadelesinin başlangıcı olmuştur. Mücadele süreçleri ve şekilleri her  dönemde farklılıklar göstermiştir. Bazen bu mücadele canı, malı ve nefsi koruma mücadelesi şeklinde devam etmiş, bazen de aklı, kalbi, ve imanı koruma şekline bürünmüştür.

Son yüzyılda dünya, hiç olmadığı kadar değişmiş ve dönüşmüştür. Bu değişim, asrımızın ilk yarısında savaşlar ve siyasal mücadelelerle insanlığı meşgul etmiştir. Özellikle 1950-1990 yılları  arasında fiziksel ve ruhsal tamir çalışmaları yapılmış, teknolojik gelişmeler hız kazanmış ve şehirleşme oranı artmıştır.

Günümüzde insanlık iletişim araçlarının ve teknolojik imkânların içerisinde savrulmalar yaşamaktadır. Yirmi otuz sene önce bazı imkânlara toplumun ekonomik üst sınıfı ulaşabilmekteyken günümüzde her gelir grubu bu imkânlara sahip olabilmektedir. Bu durum herkesin çağın imkânlarına sahip olması açısından sevinilecek bir durumdur. Herkesin evinde çamaşır, bulaşık makinelerinin olması toplumun gelişmişliği anlamında da bir gösterge olarak kabul edilebilir.

telefon1.jpg

Özellikle iletişim imkânlarının herkesin ulaşabileceği özeliğe kavuşmasından sonra yeni tehlikelerle baş başa kalınmaya başlanmıştır. Akıllı telefonlar bilgisayarın pabucunu dama atmak üzeredir. Telefonla hangi ihtiyacımız karşılanabilir sorusuna verilecek ilk ve tek cevap konuşmak olmaktaydı yıllar önce. Günümüzde telefonun işleviyle ilgili soruya verilecek avsallar escort cevapları sıralamak isterim:

Telefonla, başkalarıyla konuşma ve mesajlaşma ihtiyacımızı karşılarız, fotoğraf ve video çekeriz, internete gireriz, bankacılık işlemlerimizi yapabiliriz, müzik dinleriz, envai çeşit televizyon  kanalı izleyebiliriz. Yine telefonla her an paylaşımlar yapabilir, mesajlaşmalarla her an tüm gelişmelerden haberdar oluruz.

Yani telefonlar artık sadece telefon değil tüm ihtiyaçlarımızı karşılayacağımız sihirli bir alete dönüşüvermiştir. Buraya kadar işlerin kolaylaşacağı, bir cihazla hemen hemen tüm işlerimizi yapacağımız düşüncesinden hareketle iyi ki bu cihaz hayatımıza girmiş diyebiliriz. Gerçekten de bu tür gelişmeler insan hayatını çok kolaylaştırmakta ve bilgiye ve insana ulaşmamızı kolaylaştırmıştır.

cocuk-akilli-telefon.jpg

Telefonlar akıllandı insanlar akıllarına mukayyet olmadılar sözü karşılığını bulmaya başladı maalesef. Akıllı telefonlar bizim toplumuzda çok önem verilen mahremiyet konusunu ortak kullanıma açmak üzeredir. İnsanlar evlerinde ne yediklerini, kiminle birlikte olduklarını, hatta özel durumlarını bile paylaşma yolunu tercih etmektedirler.

Özellikle gençler akıllı telefonları bilinçli kullanamadıkları için çeşitli sıkıntılarla karşılaşmaktadırlar. Okullarda telefonla ilgilenen öğrenciler derslerden uzak kalmakta ve cismen sınıfta oldukları halde zihnen kim bilir nerelerde dolaşmaktadırlar? Sınıflarda veya okulun değişik mekânlarında çektikleri görüntülerle okulun mahremiyeti ortadan kalkmaktadır. Yine gençler hayatlarını sanal alemde otomatiğe almış vaziyettedir. Otobüste, markette, caddede, evde, çalışma masasında, yatak odalarında telefonlar hep ellerinde ya da baş uçlarındadır.

Bu bilinçsiz kullanma tehlikesinin olumsuzlukları henüz hissedilmemektedir. Önümüzdeki yılların en büyük problemi teknoloji bağımlılığı olacaktır. İnsanlar madde bağımlılığı tedavisi gördüğü gibi belki de akıllı telefon bağımlılığı tedavisi almak zorunda kalacaktır. Bu telefonları ya da teknolojik cihazları yasaklamanın çözüm olmadığı konusunda herkes ittifak halinde ise o halde bilinçli kullanıcı olma noktasında aileden başlamak üzere tüm sorumlular gerekli duyarlılığı göstermelidir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.