Yeni Türkiye'nin başarı hikayesi

Yeni Türkiye'nin başarı hikayesi

İş dünyası açıklanan Eylem Planı'nın ilk 9 maddesinin yeni Türkiye'nin başarı hikayesi için önemli bir adım olduğunu vurguladı. "Her sanayicinin altına imzasını atacağı bir dönüşüm" olarak nitelendirilen eylem planının hayata geçirilmesi için sabırsızland

CAHİT SARAÇOĞLU - ERDİ YILMAZ

İş dünyası; Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan, 'Güçlü ve Dengeli Büyüme için Yapısal Dönüşüm' programa tam destek geldi. Eylem planını içeren programın sanayicinin uzun yıllardır beklediği düzenlemeleri içerdiğini belirten iş adamları, bu dönüşümün Yeni Türkiye'nin başarı hikayesi olduğunu kaydetti. Gündemin yeniden ekonomiye yönelmiş olmasından duydukları memnuniyeti dile getiren iş adamları, yapısal dönüşüm programının Türkiye'yi hem içerde hem de dışarda yeni bir sürece taşıyacağını belirtti.

HER SANAYİCİ İMZASINI ATAR

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, 9 eylem planının altına tüm sanayicilerin imza atacağını söyledi. Açıklanan programın sanayicinin uzun yıllardır beklediği düzenlemeleri içerdiğini kaydeden Yorgancılar, gündemin yeniden ekonomiye yönelmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Ender Yorgancılar, 'Tespitler, öncelikler ve hedefleri açısından oldukça iyi ve iyi niyetli bir program. Türkiye'nin yeni bir başarı hikayesine ihtiyacı vardı' dedi. Yorgancılar, Türkiye'deki birikmiş sorunların ancak yeni ve iddialı bir program ile aşılabileceğini vurguladı.

TÜRKİYE'YE ÇOK ŞEY KATACAK

TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusay da programı gayet olumlu bulduğunu kaydetti. Özellikle sağlık turizmine verilecek destekleri çok önemsediklerini anlatan Ulusoy, 'Türkiye'ye çok şey katacaktır. Hak ettiğimiz payın üzerine çıkmamızı sağlayacağına inanıyorum. Türkiye'nin geleceğe çözümüm ve sağlık turizminde 100 milyar euro'luk bir pazar var AB ve komşu ülkelerde. Turizmi çeşitlendirerek 12 aya yaymaya çalışıyoruz' dedi.

MİLLİ REKABET İÇİN ELZEM

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu ise taşımacılıkla lojistik sektörünün Kalkınma Planı'nda ve öncelikli dönüşümü planlanan sektörler arasında yer almasının çok önemli bir gelişme olduğunu, Türkiye'nin milli rekabet gücünün lojistikten geçtiğini belirtti. Bu gelişmenin lojistik sektörü için kritik öneme sahip olduğunun altını çizen Nuhoğlu, 'Sayın Başbakanımızın açıkladığı kalkınma planında öncelikli dönüşümü planlanan sektörler arasında yer almamız, Türkiye'nin milli rekabeti açısından son derece faydalı bir gelişme' diye konuştu.

İÇERİYE DE DIŞARIYA DA CEVAP

Erdem Holding Yönetim Kurulu Başkanı Zeynel Abidin Erdem, açıklanan paketi yurtiçi ve yurtdışı olarak iki açıdan incelenmek gerektiğini belirterek, şunları kaydetti: 'Yurt içinde özellikle son günlerde ekonomiye ciddi hareketlilik getirecektir. Yurt dışında ise Türkiye'nin baş aşağı indiği yönünde bazı ekonomi yazarlarının makalelerine cevap olabilecek niteliktedir. Nitekim Türkiye 12 yıldır battı batıyor batacak diyenleri mahcup etti."

Özel sektör değil kamu servisleri düzenlenecek

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Eylem Planı kapsamında gündeme gelen servislerin toplu taşıma sistemiyle entegre hale getirilmesi konusuna açıklık getirdi. Babacan, 'Öğrencilerimizin okula ulaşımında, servis konusunda taviz vermeyiz ama diyelim ki bir kamu kuruluşumuzun personeli... Servisle gelip gidiyor. Servis kullandığı hatta devlet artık metro yatırımını yaptıysa, artık kusura bakmayacak. Bunlar hat hat incelenecek ve kimse mağdur edilmeyecek' dedi. Bakan Babacan, 'Bugün itibariyle gelecek yaza kadar artık ne doğalgazda, ne de elektrikte fiyatlarında herhangi bir değişiklik öngörmüyoruz' diye konuştu.

Mantıklı gerçekçi ve makul

İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz: Makul, mantıklı ve gerçekçi. Bunlara ilave olarak, başta vergi ve kayıt dışı ticaretin önlenmesine yönelik programlar olmak üzere makro ve mikro düzeyde yeni uygulamalara da ihtiyaç var. Açıklanan maddelerin doğrudan doğruya reel sektörün ihtiyaçlarına yönelik olmasının memnuniyet verici olduğunu aktaran Kopuz, 'Geniş bir perspektifle bakılarak, stratejik sektörler öncelenmiş. Enerji, tarım, sağlık ve taşımacılık gibi sektörlerin öne çıkarılması, çalışmanın ve programın doğru hazırlandığını gösterdiği kanaatindeyim.

Türkiye'yi daha güçlü kılacak

Ankara Ticaret Odası Başkanı Salih Bezci: Açıklanan tüm tedbirler Türkiye ekonomisini çok daha güçlendirecektir. Türkiye'de kamudan özel sektöre kadar tüm kesimlerin ülke için ortak çalışması gerektiğini belirten Bezci, şunları kaydetti: 'Açıklanan eylem planlarının amacı nihayetinde Türkiye'yi ekonomide dışa bağımlı olmayan, dış ticaret ve döviz açığı vermeyen bir ülke haline getirmektir. Bu sonuç tüm kesimlerin ortak özlemidir. Biz de reel sektör olarak 2023 yılında ülkemizi gelişmiş ülkeler liginde görebilmek için elimizi taşın altına koymaya hazırız.

Türkiye yeni başarılara gebedir

Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Mehmet Bartık: Eylem planı, ekonomimizin yapısal değişim ihtiyacına doğru cevabı verir niteliktedir. Reel sektörün verimliliğini artırabilmesini, katma değer üretebilmesini ve rekabet gücünü artırabilmesini sağlayacaktır. Bu plan gösteriyor ki Türkiye, yeni başarılara gebe. Bu yeni başarıların can bulabilmesi için bizim de dileğimiz Sayın Başbakan'ın da ifade ettiği gibi, planların temenni düzeyinde kalmaması. Bu plan zor dönemden geçen Türkiye ekonomisi için önemli bir fırsat.

Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.