Yeni Ufuklardan Yeni Umutlara Yolculuk: Eğitim-Bir-Sen

Mücadele kervanında yolcular, vasıtalar yöntemler değişir fakat istikamet değişmez. Gerçek mücadele hareketlerinin temel prensibi bu şekildedir. Hak arama, mazlumun yanında olma ve zalimin her daim karşısında olma hareketi olan Eğitim Bir Sen, mücadele skalasını genişleterek yoluna devam ediyor.

Yazar, şair, gönül insanı  ve dava adamı  Mehmet Akif İnan, 1992 yılında nicelik olarak sınırlı fakat nitelik bakımından yüz yıllara etki edecek arkadaşlarıyla birlikte yola koyulduğunda en yakınındaki insanların büyük bir çoğunluğunun desteğini alamamıştı. Zordur bir hareketi başlatmak, imkansızlıklar içerisinde kaybolup gitmeden direnmek ve şair cesaretiyle haykırmak her kişinin karı değildir.

"Nerede bir mazlum varsa biz orada olacağız" parolasıyla yola çıkan Mehmet Akif İnan, bıraktığı emaneti ile ümmete ve mazlumlara hizmet etmeye devam etmektedir. Eğitim Bir Sen 27 yaşında. 27 yıllık delikanlı,  birlerden yüzlere, binlere ve en nihayetinde yarım milyona yakın üyesiyle özelde eğitim camiasının genelde ise tüm kamu çalışanlarının ve dahi 80 milyon insanın sesi olmaya devam etmektedir.

Ali Yalçın liderliğinde, yerelden ulusala ve evrensele ulaşan sendikal hareket olarak Türk sendikacılık tarihinde belki de üyelerinin bile farkında olmadığı açılımlar yapan Eğitim Bir Sen, uluslararası iş örgütlerinde kendi ülkesini kötüleyen eski kafa sendikacıların tahribatını tamir etme sürecini yürütmektedir.

Zirvede olan Eğitim Bir Sen teşkilatı, başarısı ile yetinme keyfiyetine düşemez, düşmemeli.  Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Sayın Ali Yalçın ve ekibi, İslam coğrafyasında sendikal mücadele geleneğini oluşturmak üzere işbirliği anlaşmaları ve ortak çalıştaylar yapmaktadır. Doğu medeniyetlerinde vakıfçılık anlayışı çok gelişmiştir fakat otoriteye karşı mücadele yürütme geleneğinin gelişmediğini ifade edebiliriz. Bu anlamda bir model olarak Eğitim Bir Sen'in çalışmaları uzun vadede çığır açacak çalışmalar olarak yad edilecektir.

16-17 Şubat 2019 tarihinde Ankara Kızılcahamam'da Eğitim Bir Sen'in 6. Olağan Genel Kurulu yapıldı. Genel kurulun kardeşlik havasında geçtiğinden, üyelerin katılımının üst seviyede olduğundan bahsedecek değilim. Zira bu harekette itiraz olabilir fakat asla isyan olmaz. Öneri olabilir, eleştiri olabilir, fikirler karşı karşıya gelebilir; ancak sözler, kalpler, gönüller karşı karşıya gelmez. Belki de başarının sırrı bu davranış modelinde gizlidir.

Genel Kurul toplantısına katılan davetlilerin neredeyse her kesimi kuşatıyor olması, sendikanın kuşatıcılığını göstermesi açısından önemlidir. Türkiye, her alanda atılım yapmaktadır. Yaşanan sancılar bu atılımların sonucu olarak ifade edilmektedir. Özellikle yerleşik dünya düzeninin patronları milli ve yerli hareketleri çeşitli şekillerde itibarsızlaştırmaktadır. Fakat sivil toplum örgütlerinde ortaya konan gelişme umut vericidir.

2019 yılı memurlar açısında çok belirleyici olacaktır. 220 ve 2021 yılarının toplu sözleşme görüşmeleri ağustos ayında yapılacak. 1 Milyona yakın üyesiyle Türkiye'nin en büyük konfederasyonu olan MEMUR SEN'İN Genel Başkanı Ali Yalçın ve bağlı sendikaların genel başkanları milyonların umutlarını gerçekleştirecek çalışmaların içerinde olacaklar.

Sayın Ali Yalçın ve yönetimine hayırlı olsun dileklerimizi iletiyor yeni kazanımlarla birlikte olmayı diliyoruz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.