Yetkiyi suiistimale ceza gelecek

Yetkiyi suiistimale ceza gelecek

KOBANİ eylemlerinin ardından gündeme gelen yeni güvenlik paketinde, polise 'önleyici gözaltı yetkisi' verilmesi ile birlikte 'keyfiliği önleme cezası' da getiriliyor.

Turan YILMAZ

Edinilen bilgiye göre, çalışmada 12-24 saate kadar önleyici gözaltı uygulamasının yanı sıra, polise mukavemet ve kamu malına zarar verme cezalarının arttırılması, tutuklu yargılamanın kapsamının genişletilmesi de düşünülüyor.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş dün Meclis'te bir grup gazeteciyle sohbetinde, yeni düzenlemeye ilişkin şu bilgileri verdi: "Yeni düzenlemeyle hem bir suçun işlenmesinin önceden önlenmesi sağlanırken, bir yandan da bu yetkinin keyfi kullanımının önüne geçilmesi gerekiyor. Onun için şöyle yeni bir düzenleme getireceğiz. Eğer bu yetki güvenlik güçlerince keyfi kullanılıp suiistimal edilirse, bunu yapanlara daha ağır ceza verilecek. Yani artık, ortada bir suç şüphesi yoksa kimse kimseye keyfi olarak 'Çekerim karakola' diyemeyecek. Ama ortada ciddi bir suç şüphesi de varsa, onu önlemek için de gereken yapılacak. ('Alman modeli'nin örnek olup olmayacağına ilişkin) Oradaki uygulamalar çok sert. Birçok ülkedeki uygulamalara bakılacak. Demokrasi ve güvenlik arasında mutlaka bir dengeyi kurmak mecburiyetindeyiz."

Hürriyet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.