YGS Yerine Yeni Bir Sınav Önerisi

Türkiye’de öğrencilerin okul kademelerindeki geçişleri çeşitli sınavlarla sağlanmaktadır. Özellikle ilkokuldan itibaren öğrencilerin özel okul bursluluk sınavı  ve beşinci sınıfta Milli Eğitim Bakanlığının düzenlediği bursluluk sınavıyla bir maratondur alıp başını gidiyor.

Elbette yirmi milyona yakın öğrencinin bulunduğu bir ülkede eleme sınavları olacaktır. Elbette başarının ve başarısızlığın bir karşılığı olmalıdır. Öğrencilerin gerek özel okul bursluluk sınavlarına, gerek bir üst sınıfa geçmek için yapılan kapsamlı sınavlara hazırlanmaları onların diri  ve dinç olmasını da sağlayabilir. Bu anlamda sınavların okul ve öğrenme süreçlerini ciddiye alınmasında olumlu etkileri de vardır.

 Fakat ülkemizde öğrencilerin başarıları sadece belli zamanlarda yapılan tek oturumluk ya da birkaç oturuma sıkıştırılmış sınavlarla tespit edilmesi adil bir değerlendirme sistemi olmayabilir. YGS sınavında kendini başarısız gören ve intihar eden öğrencinin haberi belki de duyulmuştur. Kayseri’nin en başarılı liselerinden birinde okuyan öğrenci iki milyon iki yüz elli bin kişinin girdiği baraj sınavında ilk yüz binde olmasına rağmen kendisini başarısız hissediyor, veli baskısının da etkisiyle canına kıyıyor, intihar ediyor.

Bu durumun farklı versiyonlarını ülkemizin değişik bölgelerinde görmekteyiz. YGS başarısı elbette önemlidir. Fakat çocuklarımızın başarılarının bu şekilde sadece sınav başarısına endekslenmesi toplumsal bir problemdir. Çözüm önerileri sunulmaktadır elbette. Herkes kendi bulunduğu mecradan olaya farklı öneriler getirmektedir. Fakat Üniversite seçme ve yerleştirme sisteminin sıkıntılı olduğu ve toptancı bir anlayışla tüm lise türlerinin öğrencilerinin aynı sepette değerlendirilmesi, çözülmesi gereken bir vakıadır.

Fen lisesine giden öğrenci ile meslek liselerine giden öğrencilere aynı ders kitabının okutulması ve aynı müfredatın uygulanması ile başlıyor belki de problem. Yine tüm lise türlerinden mezun olan öğrencilerin tıp, mühendislik gibi akademik başarının belirleyici olduğu alanlara yönlendirilmesi ile ya da öğrencilerin ısrarla bu bölümleri talep etmeleriyle problem devam ediyor.

Üniversite giriş sisteminde meslek liselerinden mezun olan öğrencilerin aldıkları ek puanlar kaldırıldı ve sınavsız geçiş iptal edildi. Yani tüm öğrenciler sınavda yapacakları netlerle sıralamaya girmek zorundalar artık. Burada şu çıkmazı da yaşamaktadır eğitim camiası. Veliler kendi öğrencileri ile ilgili yönlendirme raporlarını dikkate almamaktadır. Her veli kendi çocuğunun en iyi akademik lisede okuması için türlü yollara başvurmaktadır.

Neyse ki son yıllarda meslek liseleri daha iyi anlaşılmaya başlandı ve veliler çocuklarını meslek liselerine gönderirken aşağılık kompleksini daha az yaşıyorlar artık. Yine veliler çocuklarının makineleşmesine engel olmak durumundadır. Sadece ders çalıştıran, sadece deneme sonuçlarına göre çocuğunu değerlendiren veli tipi aslında kendi çocuğuna ve topluma zarar vermektedir. Çocuğun duyguları, karakter gelişimi, değerlerle tanışması ve değerlerin gereklerini yerine getirmesi sınav başarısından daha az önemli değildir.

Burada genel sınavlarla yapılan eleme sistemi çoklu puan bileşenleriyle sağlanmalıdır. Öğrencilerin yapmış oldukları projeleri, yazı çalışmaları, sportif etkinlikleri, sanatsal çalışmaları lise ya da üniversite yerleştirmelerine az da olsa etkili olmalıdır. Öğretmenlerin somut değerlendirme sistemine göre verecekleri bu tür notların öğrenciyi okula ve derslere daha da bağlayacağı muhakkaktır.

Belki de ileride şöyle bir uygulamaya geçilebilir. Bir öğrencinin lise birinci sınıftan itibaren yazılı sınavlardan aldıkları notların ortalaması ile bir puanlama sistemi oluşturulabilir. Toplam puanın ana belirleyicisi yazılı sınavlarının notları olabilir. Sene sonu kanat notlarıyla elde edilen puan da belli oranda etkili olabilir. Yine son sınıfta yapılacak genel bir sınavın da katılmasıyla dört yıla yayılan ve gerçek başarıyı ortaya çıkaran bir sistem öğrencinin okul hayatının dolu dolu geçmesine ve sınav sonuçlarında hayal kırıklıkları yaşanmamasına vesile olabilir.

Teknolojik gelişmeler, bu önerilerin uygulanmasına imkan vermektedir. Yaşanabilecek aksaklıklar toplumsal bilinçlenme ve kamu denetim sisteminin etkin uygulanması ile ortadan kaldırılabilir.

bodrum escort

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.