Yıldırım: Öğretmenlik çok zor meslek

Yıldırım: Öğretmenlik çok zor meslek

ULAŞTIRMA, Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı, AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, "Kişisel hırslar nedeniyle bölgemizde milyonlarca masum insan hayatını kaybediyor.

Karabağlar Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu'nda bugün Eğitim-Bir-Sen İzmir 1 No'lu Şubesi 4. Olağan Kongresi düzenlendi. Genel Kurul'a Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı, Ak Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım da katıldı.

AK Parti'li Yıldırım, okul anılarından söz etti.

Öğretmen sayısını 12 yılda yaklaşık 850 bine çıkarttıklarını vurgulayan Yıldırım, "Ben köy okulunda okudum ve ne öğrendiysem öğretmenimden öğrendim. Ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine ulaştırmak için canla başla çalışıyoruz. Kıt kaynaklarımızdan en büyük payı eğitime ayırdığımızı hepimiz biliyoruz. 12 yıl içinde öğretmen sayımızı 850 bine çıkarttık. Keşke bütün öğretmenlerimize iş verebilsek. Bunlar önemli şeyler ama işin ruhuna da bakmak lazım. Güzel okullar yapmakla iş bitmiyor. O okullarda okuyan büyük Türkiye hayali kuran gençlerimizin yetiştirilmesi sizin elinizde" dedi.

'BİR ÇOCUĞUN KOLUNDAN TUTUP FIRLATTIM'

Üniversiteye başladığı dönem evlendiğini ve eşinin öğretmenlik yaptığını belirten Yıldırım, şöyle konuştu:

"Ben üniversite eğitimi görürken evin geçimini eşim üstlendi. Bir gün hasta oldu ve onun yerine derse benim girmemi istedi. Ben de mühendis adayıyım, ilkokul birinci sınıf zaten çok kolay dedim. Derse girdim ama göz gözü görmüyor, birbirlerinin üzerine çıkanlar, sırada zıplayanlar, şaşkına döndüm. Bir iki bağırdım hiç oralı olan yok. Derken sinirlendim birinin kolundan tuttum fırlattım. Bir anda sınıfta bir sessizlik herkes işin farkına vardı. Sonra çıktım eve geldim. Müdür, 'Hocam sen beyini okula gönderme, dersler boş geçsin' demiş. Öğretmenlik sabır isteyen bir iş. Allah yar ve yardımcınız olsun. Biran önce hayata atılmak için öğretmen lisesine gitmek istedim. Sınava girmek için başvuruda bulundum ve ortaokulda bir müdürümüz vardı, ondan bir belge almam gerekiyordu. Yanına gittim, kağıdı aldı yırttı attı, 'Öğretmen olmuyorsun hadi git' dedi. Dünyam karardı, bana 'Görmüyor musun beni, öğretmen olmuyorsun' dedi ve benim yolumu değiştirdi. Günlerce ağladığımı hatırlıyorum. Bunu şunun için söylüyorum; öğretmen, gelecekteki kararlarınızı vermede büyük önem taşıyor. Beklentilerinizin olduğunu biliyoruz, inşallah imkanlarımız artarken aynı şekilde sizlerin imkanlarını da attırmaya devam edeceğiz. Bu arada, eşimin plan yaptığı uzun bir çizelge vardı, onu da sabaha kadar bana yaptırırdı."

www.memurlar.net

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.