İbrahim Hakkı CELİS

İbrahim Hakkı CELİS

YKS Tartışmaya Açılmasın!

Okulların salgın şartlarında yaklaşık bir yıldır yüz yüze eğitim yapamıyor olması özellikle sınav dönemi öğrenci velilerini tedirgin ediyor. Ülkemizde eğitimin asansör bir rolü var ve toplumda nasıl bir statü elde edeceğinizin diplomanızla doğrudan bir irtibatı var. Bu hal öğrencilerinin istikbalini kaygı edinen veliler için sınavları da çok mühim kılıyor. Bir sınavla hayatınız bambaşka bir seyir alabiliyor.

Bir sınav denilse de aslında 12 yıllık eğitimin ve onun birikimlerinin yansımaları bu netice. Öğrenciler farkında olmadan bütün hayatları boyunca bu sınava dolaylı olarak hazırlanıyorlar. Soyutlama yeteneği, problemi aşamalandırma becerileri, okuma- anlama yetileri gibi pek çok süreç esaslı kazanım bu sınavda ölçülüyor. Öğrenciler her ne kadar son sınıfta bu sınava girseler de aslında sınava neredeyse bütün eğitim yaşamları boyunca hazırlanıyorlar.

Sınava hazırlanmanın en güç hali motivasyonu korumak ve dağılmamak. Birçok öğrenci azimle başladığı sınava hazırlanma süreçlerinde yorulur ve özellikle son iki aylık süreçte ciddi motivasyonsuzluk ve yorgunluk problemi yaşar. 10 aylık sert ve yoğun çalışma ikliminin sinir harbine tahammül etmek kolay değildir. Tüketir insanı. Hiç durmaksızın çalışmak ve sürekli bir sınav için denemeler, sınav anı provaları yapmak her şeyden önce bir dayanıklılık işidir. Hasılı sınava hazırlanan öğrencinin ve doğal olarak velinin işi ve neticesi bu dayanıklılık testine katlanmaya bağlıdır.

Geçen yıl bu meşakkatlerin üzerine bir de sınavın tarihleriyle, süreleri ile oynama, kapsamlarını daraltma gibi oyun başladıktan sonra değişen şartlar eklendi. Şüphesiz bu tüm öğrenciler üzerinde olumsuz tesirler bıraktı. Birçok genç Beklediğinin çok altında kaldı ve üniversite hayallerini mezuna bıraktı. Alınan son dakika değişiklik kararları hem toplumsal bir tepkiye hem de gençlerde öfkeye sebebiyet oluşturdu. Hele sınavın önce bir ay sonraya alınması ardından tekrar yerine alınması gibi sınav dönemi öğrencisinin tahammülleri üzerinde kararlar herkesi çok yordu.

Okulların yeniden yüz yüze eğitime başlama takvimi yeniden YKS’yi tartışmaya açtı. Eğitimin değişik mahfillerinden sınava dair yorumlar gelmeye başladı. Yine maalesef sınavın ertelenmesini isteyenler veya kapsamının daraltılmasını isteyenler oluyor.

  1. Kapsam daraltılamaz çünkü nereyi keseceksiniz. 11. Sınıfın ikinci dönemi mi? Tüm 12. Sınıf mı? Bundan sonraki yıllarda nasıl yapacağız? 10. Sınıflar 9. Sınıflar sınava girdiklerinde bu yüz yüze eğitim almadıkları sınıfları  mı yok sayacağız? Hem öğrenciler uzaktan eğitim imkanları ile bu dersleri öğreniyorlar. Kapsamın daraltılması söylentisi dahi öğrencilerin motivasyonunu olumsuz etkliyor. İleri konuları çalışmıyorlar. Geçen yıl boşuna türev, Cumhuriyet edebiyatı, organik çalışan öğrenciler mağdur oldular. Kapsam artık tartışılmasın ve katı olarak ifade edilsin ki öğrenciler çalışma planlarını netleştirsinler.
  2. Zamanla oynanamaz çünkü tarım sektörü düşünülmek durumunda. Şehirde yaşayanlar pek fark etmese de tarımdaki insan kaynağı mühim bir mesele. Kendini ve enerjisini 10 aylık takvime ayarlayan öğrenci zaman uzadıkça yorgunluk ile baş edemez. Bütün planını haziran sonuna yapmıştır. Bu kural değişiklikleri öğrenciyi her halükarda olumsuz etkiler. Zaman uzasa dahi öğrencinin çalışma ritmi kaldırmayacağı için öğrenciye olumlu yansımaz .
  3. Sınav süreleri artırılmasın çünkü bu ayrı zamanda bir zamana karşı sürdürülen yarış. Öğrenciler uzun yıllar zamanı planlamak üzerine de stratejiler belirler. Doğru yapmanın yanında belirlenen sürede de yapmak sınavın bir parçası. Sürenin uzaması uzun yıllardır bu süreye göre çalışmalar sürdüren öğrenciye negatif tesirleri olacaktır.

Bir kez daha 2020 yılı yaşamayalım. YKS tartışmaya açılmadan, dedikodulara zemin sunmadan, bakarız-ederiz- değerlendiririz belirsizliğine itilmeden; açık, net ve sarih olarak zamanı, kapsamı, süresi belirtilmelidir. En yetkili ağız olan Sayın Milli Eğitim Bakanımızın, YÖK Başkanımızın dilinden bu netlik ifade edilmelidir. Meseleyi belirsiz tutmak, tartışmaya açmak emeğin, çalışmanın, feda edilen yılların ziyanı neticesini verecektir.  YKS mevzusu ince eleyip sık dokuyup bin kez düşünüp bir kez karar vereceğimiz raddede hassas bir mevzu. İşin içinde milyonlarca gencin hakkı, hukuku, hayalleri, umutları var. Azami hassasiyet gerektiriyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.