YÖK Başkanı Saraç'tan 'açık uçlu sınav' açıklaması

YÖK Başkanı Saraç'tan 'açık uçlu sınav' açıklaması

YÖK Başkanı Prof. Dr. M.A.Yekta Saraç, sosyal medya hesabından 'açık uçlu sınav' haberleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Dün (30 Ocak 2015) bazı basın yayın organlarında üniversiteye giriş sisteminde bir değişiklik yapılarak, açık uçlu / yazılı cevap gerektiren soru sorulacağına dair haberlere yer verilmesi üzerine, 2015 üniversiteye giriş sınavlarına hazırlanan öğrencilerimizin tereddüt yaşamamaları için açıklama yapılması ihtiyacı duyulmuştur.
Üniversiteye giriş sisteminde değişiklik yapılarak açık uçlu/yazılı cevap gerektiren soru sorulacağı" haberleri gerçeği yansıtmamaktadır.
Sınavlar bu kadar yaklaşmış iken bu tür gerçek dışı haberler ve açıklamalar ile öğrencilerimizde kafa karışıklığına yol açılmamalıdır.
Bu arada Başkanlığımızın, basın yayın organlarının kendilerine intikal eden duyum ve haberlerin teyidine ilişkin taleplerini, her zaman cevaplandırmaya hazır olduğunu da ifade etmek isteriz.
 

Sevgili öğrencilerimizin çalışmalarına aynı minval üzere devam etmelerini, üniversiteye giriş sisteminin usul ve esaslarını belirleme yetkisinin münhasıran YÖK'te olduğunu, ÖSYMnin ise bu belirlenen esaslara göre sadece sınavları yapan kurum olduğunu hatırlatmak isteriz.
 

Bu vesile ile, YÖK olarak bu tür büyük kitleleri alakadar eden değişiklik çalışmalarının, süreci beyan edilmiş bir tarzda ve kamuoyu önünde açık bir şekilde sürdürülmesi gerektiğine dair, başkan olarak tayin edilişimizin akabinde ifade ettiğimiz düşüncemizin, bizim için bir ilke olduğunu da bir defa daha kamuoyu önünde beyan ediyoruz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.