Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Öğrencilere Ne Getirdi?

Üniversiteye yerleştirme sistemindeki değişiklik üzerinden günler geçti. Değişiklikle ilgili öğrencilerden, eğitimcilerden ve valilerden değerlendirmeler geldi. Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)  olarak isimlendirilen yeni sınav sisteminde ön plana çıkan yönler şu şekilde:

Sınav haziran ayında yapılacak, cumartesi sabah oturumunda temel yeterlilik sınavı yapılacak ve Türkçeden 40, matematikten 40 soru sorulacak. Bu sınav aynı zamanda baraj sınavı olacak, bu sınavdan 180 ve üzeri puan alan öğrenciler lisans bölümlerine yerleştirilecek.

“ Üniversite yerleştirme sınavına girecek adaylar, cumartesi günü ikinci oturumda Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 testinde Türk dili ve edebiyatından 24, Tarih-1'de 10, Coğrafya-1'de ise 6 olmak üzere toplam 40 soru, matematikte 40 soru cevaplandıracak.

 Sözel alan öğrencileri Sosyal Bilimler-2 testinde Tarih-2'den 11, Coğrafya-2'den 11, felsefe grubundan (mantık, psikoloji, sosyoloji) 12, din kültürü ve ahlak bilgisinden 6 soru olmak üzere toplam 40 soru adaylara yöneltilecek.

Sayısal grubu öğrencileri ise, Fen Bilimleri Testi'nde fizikten 14, kimyadan 13, biyolojiden 13 olmak üzere 40 soru çözecek.

Pazar günü yapılacak yabancı dil testinde ise adaylara 80 soru yöneltilecek.”   

Yükseköğretim Kurumları Sınavı 23-24 Haziran'da yapılacak.

Üniversite Yerleştirme Sınavı ana hatlarıyla bu şekilde ifade edilebilir.

Yeni Sitemi Öğrenciler Nasıl okumalı?

YKS, öğrenciler için görünürde daha avantajlı gibi kabul edilebilir. Bu sitemde öğrencilerin tamamı lise müfredatının tamamından sorumlu olmayacak.

Sayısal Öğrenciler: Yani sayısal öğrencisi matematik ve fen bilimleri testinin dışında sadece Türkçe testlerini çözecek. Tarih, coğrafya ve felsefe testlerini sınavın hiçbir aşamasında çözmeyecek. Fakat özellikle fen bilimlerinden yani fizik, kimya ve biyoloji derslerinin tamamından 40 sorunun sorulması anlatılan konuların sınava aktarılmasında yetersiz kalacağı ifade edilebilir. Belki de yüze yakın konudan 40 soru çıkacak bu durum sayısal öğrencilerinin handikapı gibi durmaktadır.

Eşit ağırlık öğrencileri de fen ve sosyal sorularını sınavın hiçbir bölümünde çözmeyecekler ve sadece matematik ve Türkçe Türk dili ve edebiyatı-coğrafya, tarih sorularıyla istedikleri bölüme yerleşebilecekler. Bu alandaki öğrenciler üç dersten sınava girecekler, lise hayatı boyunca gördükleri , felsefe , fizik, kimya ve biyoloji derslerinden sınava tabi tutulmayacaklar.

Sözel Öğrenciler:

Yeni sistemin en dezavantajlı grubu sözel öğrencileri gibi duruyor. Sözel alandan öğrenci alan programlar çok sınırlı. Bu alanı tercih eden öğrenciler sosyal bilimler testini ve Türk dili ve edebiyatı testini çözecekler. Fakat bu öğrenciler birinci oturumda 40 matematik sorusu çözmek zorundalar. Birinci oturumda sosyal bilimler sorularının olmaması bu grup için bir problem. Şu bir gerçek ki sözel öğrencileri 40 matematik sorusundan üç beş neti dahi yapamıyor. Belki de sitemi kuranlar her öğrencinin mutlaka belli seviyede matematik bilgisine sahip olmasını özellikle istemekte ve yapılan değişiklikle öğrenciler matematik dersini öğrenmeye zorlanmaktadır.

Yeni sistem bu şekilde, aslolan öğrencilerin bilinçli, yeterli ve düzenli çalışmasıdır. Öğrencilerimiz sistem tartışmasından bir an önce çıkmalı ve hedeflerini gerçekleştirmek için yapması gerekenleri yapmalıdır.

Unutulmamalıdır ki “Lafla peynir gemisi yürümez,” ve”Erken kalkan yol alır.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum