1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Yurtdışına çıkmadan 'doçentlik' alanlara YÖK ayarı
Yurtdışına çıkmadan 'doçentlik' alanlara YÖK ayarı

Yurtdışına çıkmadan 'doçentlik' alanlara YÖK ayarı

Yurtdışına dahi çıkmadan doçentlik alanlara karşı YÖK tedbiri: Bu kişilerin pasaport kontrolü yapılacak, Türkiye'deki doçentlik şartlarına uygunluk aranacak

A+A-

UZAKTAN EĞİTİMLE DOKTORAYA SON...

Yurtdışında profesörlük veya doçentlik unvanını almış olanların, yurtdışında YÖK tarafından kabul edilen, öğretim ve araştırma kurumlarında, kesintisiz olarak en az 2 yıl bu unvan ve yetkiyle çalışmış olması gerekecek. 

Bu kapsamda, artık yükseköğretim kurumu niteliğinde olmayan, araştırma merkezi ve benzeri kurumlardaki çalışmalar kabul edilmeyecek. Denkliği talep edilen doktora veya sanatta yeterlik öğrenimi ya da doçentlik ve profesörlük unvanıyla yapılan çalışma sürelerinde kullanılan pasaportların, Türk dış temsilcilikleri veya noterce onaylanmış suretinin başvuru dosyasıyla birlikte sunulması gerecek. Doktora denkliği işlemlerinde de ilk kez olarak, lisans ve yüksek lisans diplomaları ile Türkiye'de doktoraya kabul için aranan dil yeterliliğinin sağladığına ilişkin belgeler istenecek. Bu diplomalar yabancı ülkeden ise YÖK'ten alınmış denklik belgesinin aslı veya onaylı sureti verilecek. 

Doktora eğitiminin, YÖK tarafından tanınan, yükseköğretim kurumlarında örgün eğitim yöntemiyle alınmış olması şartı da getirildi. Üniversiteler Arası Kurul (ÜAK) bünyesinde bu alanda yürütülen denklik çalışmalarında alınan belgelerle ilgili bugüne kadar bir teyit işlemi yapılmazken, yeni düzenlemede, yurtdışından alınan akademik belgelerin yurtdışındaki kurumlardan verilip verilmediği de yazışma yoluyla teyit edilecek.

Bu esasların yürürlüğe girdiği 15 Ocak'tan önce denklik işlemleri için ÜAK'a başvurmuş olanlar hakkında bu düzenleme ile getirilen ek kriterler uygulanmayacak.

Sabah

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.