Zekeriya Öz'e ihraç yolu

Zekeriya Öz'e ihraç yolu

HSYK müfettişleri, hükümete yönelik 17 Aralık darbe girişiminin organizatör savcıları Zekeriya Öz, Celal Kara, Mehmet Yüzgeç ve Ali Güngör'le ilgili soruşturmayı tamamladı.

Başmüfettiş Ömer Kara, Zekeriya Öz'ün "ballı" Dubai tatili ve kanunsuz imar değişikliği talepleri yüzünden meslekten ihraç edilmesini istedi. 17 Aralık darbe girişiminde gözaltına aldığı kişilere savunma hakkı vermeyen savcı Celal Kara ve hukuksuz uygulamalar yapan Mehmet Yüzgeç'in de ihracı istendi. 4 savcının "Kusurlu, uygunsuz hareket ve ilişkileriyle mesleğin şeref ve nüfuzuna ve saygınlığına zarar verdikleri" de vurgulanan raporda, 37 tanık ifadesi ve aralarında MASAK uzmanının da bulunduğu 3 bilirkişi incelemesine yer verildi.

HSYK raporunda Savcı Zekeriya Öz'ün 18 Aralık'ta Emniyet Müdürlüğü'ne giderek oradaki kolluk görevlilerini tehdit ettiği vurgulandı. Fatih Belediyesi'ni baskı altına almaya çalışan Öz'ün yılda 25-30 kez yurt dışına çıktığı, Dubai tatilinin masrafı olan 20 bin 259 doların da işadamı Ali Ağaoğlu'na ödettirildiği belirtildi.

Cumhuriyet Savcısı Celal Kara'nın 17 Aralık darbe girişimi sırasında gözaltına aldığı kişilere savunma hakkı vermediği ifade edildi. Salih Kaan Çağlayan'ın ifadesinin sadece 4 dakika, Barış Güler'in 7 dakika ve Mustafa Demir'in ise 14 dakika sürmesi de buna delil gösterildi.

3 farklı soruşturmayı birleştirerek tek operasyon yapan Savcı Mehmet Yüzgeç'in 17 Aralık darbe girişiminde, somut bilgi ve belge olmadan gözaltı işlemi uyguladığı ayrıca malvarlıklarına el koyduğu belirtildi. Yüzgeç'in kanunun değil polisin inisiyatifiyle soruşturma yaptığı ortaya çıktı. Savcı Yüzgeç'in ayrıca İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı'ya bilgi vermeden arama ve gözaltı işlemleri uyguladığı kaydedildi. Cumhuriyet Savcısı Ali Güngör'ün ise Ali Ağaoğlu tarafından karşılanan Dubai tatiline gitmesi soruşturma raporunda yer aldı.

Müfettiş raporunda bakan ve milletvekillerinin suç işlediğinin öğrenilmesi halinde durumun derhal TBMM başkanlığına bildirilmesi gerekirken bundan kaçınıldığı da ifade edilerek, "Hukuk, keyfi hareket eden Cumhuriyet Savcısı'nın elinde bir silaha dönüşür" denildi. Rapor HSYK 2. Daire'ye sevk edildi. Zekeriya Öz, Mehmet Yüzgeç ve Celal Kara'nın ihracı istenirken Savcı Ali Güngör'ün yer değiştirme cezası ile cezalandırılması istendi. Öte yandan Savcı Zekeriya Öz hakkında "17 Aralık soruşturmasını gerekçe göstererek, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ve tehditte bulunduğu iddiasıyla" açılan kamu davasının ilk duruşmasının 11 Aralık'ta Düzce 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüleceği öğrenildi.

Sabah

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.